FİKİRTEPE KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ

Kadıköy’ün yeni yorumu Fikirtepe’de, doğa ile şehir yaşamını, gelenek ile geleceği birleştiren anlayışımızı estetik çizgiler içinde resmederek kentsel dönüşüme yeni bir soluk, yeni bir heyecan ve yeni bir bakış açısı kazandırıyor, İstanbul’a değer, İstanbullulara keyifli bir yaşam sunuyoruz.

 • Kadıköy' ün cazibe merkezi olacak projemiz ile ilçenin dokusuyla bütünleşik bir proje inşa ediyoruz. Konumu itibariyle Fikirtepe'nin görünen yüzü olmaya hazırlanan projemiz, farklı mimarisi ve kalitesiyle, Fikirtepe'yi en iyi şekilde tanıtacak bir proje olacak ve Fikirtepe'yi Kadıköy'ün kalbi haline getirecektir.

  Geçmişten gelen doğa tutkumuzu, geleceğe taşımayı hedef edinerek yola çıktığımız projemizde, şehrin merkezinde modern yaşam ile doğa hayatını bir arada yaşama fırsatı yakalayacaksınız.

  İhtiyacınız olan her türlü sosyal alana site içerisinde ulaşabileceğiniz evinizden, bir an bile ayrılmak istemeyeceksiniz. Siz sevdiklerinizle vakit geçirirken, çocuklarınızın doğa içerisinde, güvenli bir şekilde büyüyor olmasının huzurunu yaşayacaksınız.

  Fikirtepe Mahallesi’nde yer alan 2207- 2208- 2209- 2220 nolu adalarda, 78 parsel üzerinde, toplamda 13.416,46 m2’ lik arsa alanına sahip yapı adası üzerinde inşa edilecek, rezidans kalitesinde tasarlanacak olan projede yaklaşık olarak 700 konut bulunacak, zemin katlarda ticari alanlar, yaşam merkezi ve home ofisler yer alacaktır.

  İnşaat alanının yaklaşık 100.000 m2 olması planlanan projenin ilk konsept çalışması, dünyanın en önemli firmalarıyla önemli deneyimleri olan Salon Mimarlık ile yapılmış, ikinci konsept proje için, ülkemizdeki Metropol İstanbul, Metrocity gibi önemli projelerin mimarlığını da yapmış olan dünyaca ünlü mimari firma RMJM ile anlaşılmıştır.

  Proje alanının O-1 Otoyolu’na paralel konumlu olması, projenin ve özellikle projedeki ticari alanların reklam olanağını önemli ölçüde arttırmakta, konumu ve ulaşım olanaklarının fazla olması, projemizin Fikirtepe’deki en önemli ve değerli projelerin başında yer almasını sağlamaktadır.

  Mist İnşaat Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi, çalışmalarının ilk aşamasından son aşamasına kadar; “Kat karşılığı inşaat sözleşmemiz,  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İBB ve Kadıköy Belediyesi ile yapılan çalışmalar, yıkım sırasında ve inşaat yapımı sırasında uygulanacak teknolojiler ve projenin mimari tasarımı” olmak üzere, ülkemizdeki kentsel dönüşüm çalışmalarındaki farkını gösterecek ve bundan sonraki kentsel tasarım projelerinde örnek alınacak bir proje olacaktır.

 • Fikirtepe’de; 2207 – 2208 – 2209 ve 2220 numaralı adalarda, firmamız ile anlaşmış olan parsellere “ MİST İNŞAAT PROJE ALANI’’ tabelaları asıldı.
  04/08/2014 tarihinde haritacılık işlemleri için, ‘’ Yargıcı Mühendislik’’ ile çalışmalara başlanılmış olup, 16/12/2014 tarihinde ‘’ Aplikasyon Krokisi ‘’ nin alınması için Kadıköy Kaymakamlığı Tapu Müdürlüğü’ne başvuru yapılmıştır.
  Fikirtepe İşi Sözleşmesinin 8. Maddesi gereği en az iki firmanın hazırlamış olduğu, konsept projeler arasından seçim yapılacağı için, 21/08/2014 tarihinde dünyanın en önemli firmalarıyla önemli deneyimleri olan ‘’Salon Mimarlık’’ ile anlaşılmış ve ilk konsept çalışması yapılmıştır.
  İkinci konsept proje için ise; uluslararası mimari proje grubu ‘’RMJM’’ ile anlaşılmış ve sözleşme imzalanmıştır.
  Kadıköy Kaymakamlığı Tapu Müdürlüğü’ne 20/10/2014 tarihinde başvurularak, Fikirtepe’de çalışma yaptığımız yapı adasında, tevhid yapmamıza engel olup olmadığı sorulmuş, 22/10/2014 tarihinde gelen cevap ile tevhid yapılmasına herhangi bir engel olmadığı Kadıköy Kaymakamlığı Tapu Müdürlüğü tarafından bildirilmiştir.
  17/10/2014 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü’nden gelen yazı ile, 2207 – 2208 – 2209 ve 2220 numaralı adalarda, yapı adası bazında 2/3 çoğunluğu geçtiğimiz resmi olarak bildirilmiştir.
  Fikirtepe İşi Sözleşmesi’nin 16.1.a. maddesi gereğince, Fikirtepe Projesi’nde, arsa sahiplerine mevcuttaki bağımsız bölümlerinin şerefiyesine uygun daireler vermek ve adil bir eşleştirme yapmak amacıyla, SPK veya BDDK lisanslı en az üç adet bağımsız değerleme kuruluşu seçilmesi gerekmektedir. Bu sebeple kentsel dönüşümde bir çok önemli projenin şerefiye değerlemesini yapmış olan, Türkiye’nin önde gelen gayrimenkul değerleme firmalarıyla görüşmeler tamamlanmış ve değerlendirilmektedir.
  Şirketimiz Müdürü Sn. M. Ali Ekşi ve Hukuk Departmanı Sorumlusu Sn. M. Cihat Sarı “Fikirtepe Riskli Alan Kararı’nın İptali” istemiyle Danıştay 6. Dairesi’nde açılan davanın reddi için davaya müdahil olma dilekçesini ve arsa sahipleri ile yapılan sözleşme süretlerini sunmuşlardır.

  Sözleşmenin ilgili maddesine istinaden SPK firması ilgili temsilciler kurulu tarafından seçilerek ARTI GAYRİMENKUL DEĞERLEME firmasının gerekli paylaşımı yapmaları için yetkilendirildi.
  Projemiz ile ilgili gerekli temlik işlemleri bitirilmiş olup, SPK firmasına gerekli tapu kayıt örnekleri verildi ve değerlendirme raporu hazırlanıyor.
  SPK firmasının hazırlamış olduğu değerlendirme raporu malikler ve temsilciler kurulu ile paylaşarak gerekli istişareler yapılıyor.
 Copyright © 2015. Mist İnşaat Sanayi Ticaret Limited Şirketi